Protein Modification Reagents
- (1)
- (2)
- (13)
- (3)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (16)
- (2)
- (4)
- (1)
- (5)
- (9)
- (5)
- (6)
- (4)
- (1)
- (2)
- (5)
- (4)
Filtered Search Results
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|---|
| CAS | 12-3-3483 |
| Product Type | Calbiochem Cleland’s Reagent |
| Form | Powder |
| Molecular Weight (g/mol) | 154.24 |
| Solubility | EtOH, Water |
| Purity | ≥97% by titration |
| Synonym | DTT, Dithiothreitol |
| Molecular Formula | C4H10O2S2 |
Thermo Scientific™ CA(PEG)12 Carboxy-PEG-Amine Compound
CA(PEG)n: pegylated amino acids of the form carboxy-PEG-amine; with 4 to 24 polyethylene glycol units; for surface- and molecule-pegylation applications.
| Content And Storage | Store desiccated at 4°C. Shipped at ambient temperature. |
|---|---|
| Product Type | Amine Compound |
| Spacer | 12 ethylene glycol units |
| Solubility | Water |
| Reactive Moiety | Amine, Carboxylic Acid, Primary Amine |
| Label Type | Conjugating Groups, Polyethylene Glycol (PEG) |
Thermo Scientific™ CA(PEG)4 Carboxy-PEG-Amine Compound
CA(PEG)n: pegylated amino acids of the form carboxy-PEG-amine; with 4 to 24 polyethylene glycol units; for surface- and molecule-pegylation applications.
| Content And Storage | Store desiccated at 4°C. Shipped at ambient temperature. |
|---|---|
| Product Type | Amine Compound |
| Spacer | 4 ethylene glycol units |
| Solubility | Water |
| Reactive Moiety | Amine, Carboxylic Acid, Primary Amine |
| Label Type | Conjugating Groups, Polyethylene Glycol (PEG) |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Cerulenin, Cephalosporium caerulens
Inhibits sterol fatty acid biosynthesis.
MilliporeSigma™ Calbiochem™ SPUTOLYSIN™ Reagent
Intended for isolation of epithelial cells, pathogenic or saprophytic bacteria, fungi, and yeasts from sputum
Thermo Scientific™ MS(PEG)4 Methyl-PEG-NHS-Ester Reagent
Pegylate amines (-NH2 groups) on proteins (lysine residues) or assay surfaces using MS(PEG)n, amine-reactive (NHS ester), methyl-capped PEG compounds (4 to 24 EG units).
| Content And Storage | Store desiccated at -20°C. |
|---|---|
| Product Type | NHS-Ester Reagent |
| Form | Solid |
| Spacer | 4 ethylene glycol units |
| Solubility | Water |
| Reactive Moiety | Active Ester, Succinimidyl Ester, NHS Ester |
| Label Type | Polyethylene Glycol (PEG), Blocking Groups |
| Chemical Reactivity | Amine |
| Product Line | Pierce |
MilliporeSigma™ Endoproteinase Asp-N, Excision Grade, Pseudomonas fragi
Designed for protein sequencing or sequence verification, analysis of protein structural domains, and cleavage of fusion proteins
Thermo Scientific™ NeuCode™ Lysine-080
Increase the level of multiplexing achievable with NeuCode™ amino acids for the metabolic labeling of proteins for mass spectrometry analysis.
| Product Type | Lysine |
|---|---|
| Final Product Type | Molecule |
| Label Type | Mass Isotopes of Amino Acids |
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|---|
| CAS | 12-3-3483 |
| Product Type | Calbiochem Cleland’s Reagent |
| Form | Solid |
| Molecular Weight (g/mol) | 154.24 |
| Solubility | EtOH, Water |
| Purity | ≥99% by titration |
| Synonym | Dithiothreitol, DTT |
| Molecular Formula | C4H10O2S2 |
MP Biomedicals™ Trypsin, 2.5% (w/v) Solution
Porcine pancreas-derived enzyme commonly used for the dissociation and disaggregation of anchorage-dependent mammalian cells and tissues
MilliporeSigma™ Calbiochem™ DM-NITROPHEN™ Reagent, Tetrasodium Salt
Caged Ca2+ chelator that undergoes a major and rapid decrease in Ca2+-binding affinity upon photolysis
MilliporeSigma™ Proteinase K, Lyophilized
Highly active serine protease that exhibits broad cleavage specificity on native and denatured proteins and is widely used in the purification of DNA and RNA
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|---|
| CAS | 39450-01-6 |
| Product Type | Proteinase K |
MilliporeSigma™ Novagen™ Overnight Express™ Autoinduction System 1
Induces protein expression without monitoring cell density.
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|